
Jameson kampanjar för Movember
Jameson och Pernod Ricard Sverige är superglada för att vi även i år kommer kampanja för Movember och stötta samt sätta fokus på mäns hälsa, både fysisk och psykisk. Vi kommer kampanja tillsammans med våra restaurangkunder över hela landet och genomföra ett gäng insamlingsevenemang. Inte enbart för att uppmuntra till donationer utan även för att sätta fokus på Movember som organisation och det fantastiska arbete som dom gör.
Vi donerar 100 000
För att kick-starta vår kampanj kommer Jameson Sverige att donera 100 000 SEK till Movember men vi hoppas att vi ska kunna samla in ännu mer pengar tillsammans under november. Om du vill hålla dig uppdaterad kring hur det går med vår insamling för Movember och kanske till och med delta så är du välkommen gå med i vårt team här https://movember.com/t/teamjamesonsweden
Springa istället för att odla mustasch?
För att vara ännu mer inkluderande så har Movember lanserat ”Move for Movember” där deltagarna istället för att odla en mustasch, ger ett löfte om att spring totalt 60 km under november och på sätt samla in pengar till Movember. Läs mer om det här https://se.movember.com/get-involved/move
Missa inte Movember-kalendern med svenska bartenders
Som inte detta vore nog så kommer har vi slagit oss ihop med några av Sveriges mest kreativa bartenders och skapat en riktigt rolig och härlig ”Jameson Black Barrel kalender” där alla intäkter går till Movember. Kalendern lanseras första november och kommer finnas att köpa på deltagande bartenders barer. Håll utkik!