
Moselland Riesling Kabinett BIB
En härlig riesling från Moseldalen med druvtypisk fräschör. Mycket gott att dricka som det är eller varför inte matcha till asiatisk mat. Sötman i vinet möter de söta inslagen i maten. Perfekt kombo!
-
Land
Tyskland
-
Producent
Moselland EG
-
Region
Mosel
-
Druva
Riesling
-
Doft
Ungdomlig, druvig doft med inslag av päron, galiamelon och citrus.
-
Smak
Ungdomlig, druvig smak med sötma, inslag av päron, galiamelon, gröna äpplen och mandarin.
-
Övrigt
Kabinett på etiketten betyder att vinet är gjort på kvalitetsdruvor som är skördade i samband med huvudskörden. Druvorna till Moselland Riesling Kabinett växer i skifferjord vilket ger en härlig mineralton till vinet. Servera gärna till asiatisk mat där sötman i vinet möter sötman i maten och ger vinet en krispig, frisk karaktär. Mycket gott att servera även som en aperitif eller till fruktsallad.
Moselland EG är det största kooperativet i Tyskland med över 2 500 medlemma som tillsammans kultiverar hela 2 300 ha mark. Kooperativet startade 1968 och bytte namn 1986 till Moselland. 2004 tog de över fyra andra kooperativ och finns idag även representerade i Pfaltz, Rheinhessen, Nahe och Mosel där huvudkontoret ligger.