
Vin > Rött
Jacob's Creek Shiraz Lighter alcohol
Jacob's Creek Wines, tidigare Orlando Wines, grundades av Johann Gramp som emigrerade från Tyskland till South Australia 1837. Tio år senare startade han sin verksamhet genom att plantera de första vinrankorna vid ett litet vattendrag, Jacob’s Creek.
-
Land/Region
Australien/South Eastern Australia
-
Producent
Jacob's Creek Wines
-
Alkoholhalt
9.5 %
-
Årgång
2017
-
Druva
Shiraz
-
Doft
Svarta vinbär med toner av kryddor och vanilj
-
Smak
Ett lättillgängligt vin med färska, mörka bär- och fruktsmaker som tillsammans ger en härligt mjuk och sammetslen konsistens. Frukten förstärks av lägre alkoholhalt.
-
Passar till
Biff Rydberg och tomatbaserade pastarätter
Art. Nr: |
Volym: |
Pris: |
|
---|---|---|---|
2413 | 750 ml | 79 kr | Beställ på systembolaget Ladda ner produktblad |
Beställ på systembolaget Ladda ner produktblad |
Efterfrågan är stor på viner med lite lägre alkohol, så låt oss presentera Jacob’s Creek Classic Shiraz. Ett vin som bara har 9,5% alkohol men med all den fantastiska och rika smak som Australien gjort sig kända för.
Säsongen extrema klimat skapade utmaningar för årgången men med extra uppmärksamhet i alla små detaljer blev resultatet mycket lyckat. På Jacob’s Creek valde man noga ut druvor med ett brett spektra av smaker. Alla druvor avstjälkades försiktigt, krossades och fick jäsa i olika tankar i en temperatur mellan 18 – 28°C. Det för att dra ur så mycket smak och färg från skalen.
Vinet var under noggrann uppsikt under jäsningen och när rätt stark färg och smak fanns genomgick vinet ett specialfilter för att ta bort alkohol, Vinet fick sedan mogna under 15 månader för en sista blandning.